Mobilní telefon realme GT2 Pro přichází na trh s novým systémem Android 12 a novým uživatelským prostředím / grafickou nadstavbou realme UI 3.0. Nové uživatelské prostředí jsme několik dní testovali a v tomto článku se pokusíme shrnout naše postřehy a novinky. Velmi oceňujeme, že realme zapracoval do svého prostředí spoustu funkcí z čistého prostředí Android 12 od Google.
Vzhled systému podle barvy tapety
Jednou z prvních novinek, kterou vám představíme je vzhled systému či uživatelského prostředí, podle barev použité tapety na domovské obrazovce. Systém označí několik bodů na tapetě, ze kterých pak čerpá barvy, které použije například na ikony v notifikační liště, nastavení atd. V nastavení tapet můžete vybírat z vlastních fotek a obrázků nebo předpřipravených od realme statických či živých.
Material design
Dalším novým prvkem, který realme zakomponovalo do svého UI je Material design ikon.
Plovoucí okna 2.0
Součástí realme UI 3.0 jsou i vylepšená plovoucí okna, která značně zefektivňují práci se systémem. Aplikace v plovoucím okně můžete spouštět například přes chytrý boční panel.
Navigace systému tlačítky / gesty
Je dobře, že u realme UI 3.0 si můžete sami zvolit, zda chcete používat v systému po staru virtuální tlačítka ve spodní části displeje, nebo je skryjete a budete využívat místo nich gesta.
Rychlé spuštění aplikací
Takovou vychytávkou pro rychlé spouštění vybraných aplikací při odemčení telefonu je využití integrované čtečky otisku prstů v displeji. Pokud si nastavíte aplikace pro rychlé spuštění, tak následně při odemykání telefonu čtečkou v displeji při jejím přidržení se ukáží vybrané aplikace a přejetím prstem na tu, kterou chcete se spustí.
Animace otisku
V nastavení můžete vybírat z vícero animací, které se zobrazují na displeji v místě senzoru otisku prstu a při odemykání telefonu.
Světelné efekty na hranách displeje
Vzhledem k nepřítomnosti notifikační diody u telefonu oceníte funkci světelných efektů na hranách displeje, které se zobrazují, pokud vám přijde notifikace. Díky tomu budete o nich vědět, aniž byste museli kontrolovat telefon v ruce, zda vám něco přišlo.
Vždy na displeji
Zajímavé novinky si připravil realme pro funkci vždy na displeji či jinak řečeno always on display. Kromě běžných informací, jako zobrazování hodin, ikon aplikací a notifikací, tak v relame UI 3.0 si můžete nakreslit i vlastní vzory, které se mají zobrazovat:
Můžete napsat i svůj text či vybrat variantu textu a obrázku:
Jednou z opravdu zajímavých nových funkcí v rámci „vždy na displeji“ je silueta portrétu. Vyberete obrázek, který chcete požít například profilovou fotografii a realme vytvoří z fotografie siluetu, kterou bude zobrazovat na displeji.
Ukázka
Soukromí a oprávnění
Předchozí novinky byly spíše otázkou vzhledu či „kosmetické“ úpravy uživatelského prostředí, ale velké změny přináší realme UI 3.0 v oblasti ochrany soukromí a nastavování oprávnění aplikacím. Zde je potřeba realme opravdu pochválit.
Ochrana soukromí
V nastavení telefonu naleznete Panel ochrany soukromí, ve kterém vidíte jaké aplikace v časovém horizontu posledních 24 hodin měly přístup k jednotlivým senzorům, kamerám, mikrofonu a dalším prvkům telefonu. Součástí je i přehledný graf.
V nastavení soukromí můžete velmi snadno znepřístupnit fotoaparát či mikrofon, globálně pro všechny aplikace v telefonu, bez ohledu na to, zda individuálně k nim mají přidělené oprávnění.
Správce oprávnění
S ochranou soukromí se pojí i správce oprávnění, ve kterém vidíte u jednotlivých oprávnění, jaké aplikace k nim mají přístup.
Přidělovat oprávnění můžete aplikacím trvale „při používání“, či jednorázově „pro tentokrát“, v takovém případě při dalším spuštění aplikace se vás telefon bude znovu ptát, zda udělit aplikaci oprávnění například k fotoaparátu. Pokud je zmíněn fotoaparát, tak velmi snadno poznáte, že je právě používán bez ohledu zda se jedná o přední či zadní, tím že v notifikační liště úplně vpravo uvidíte svítit zelenou “ imitaci diody“ na displeji.
Při udělování oprávnění, pro využívání polohy aplikacemi máte na výběr nejen zda udělit trvalé oprávnění či jednorázové, ale i zda bude mít aplikace přístup k přesné vaší poloze, či pouze přibližné.
Soukromý sejf
V nastavení telefonu naleznete i zajímavou funkci, takzvaný soukromý sejf, do kterého můžete vkládat vaše citlivé dokumenty, fotky atd.
Zabezpečení aplikací
Součástí realme UI 3.0 je i klasická možnost uzamčení aplikací, které následně při spuštění bude potřeba odemknout například otiskem prstu. Zajímavostí je, ale i funkce skrývání aplikací, aby nebyly viditelné jejich ikony ve výčtu aplikací, domovské stránce atd. Zobrazí se, až po zadání nastaveného kódu na číselníku telefonu.
Řazení fotek v galerii
Na závěr tohoto článku uvedeme ještě jednu novinku, kterou naleznete v telefonech realme s Android 12 a realme UI 3.0. Spousta lidí si již dlouho stěžuje na nemožnost nastavit řazení fotek ve výchozí aplikaci galerii. V současné době byly fotky řazeny stylem, že nejnovější se zobrazovaly na konci / úplně dole. Určitě nyní tedy spoustu lidí potěší, že v nové verzi aplikace galerie si již mohou sami vybrat, zda se mají fotky řadit stylem: nejnovější dole nebo nejnovější nahoře.