Domů / Návody / Na co si dát pozor při používání odolného telefonu

Na co si dát pozor při používání odolného telefonu

Odolný telefon může v mnohých lidech svým názvem vytvářet mylně dojem, že je nezničitelný a vše přežije, ale jako každé elektronické zařízení i odolné telefony mají své Achillovy paty. V tomto článku vám některé z nich nastíníme, abyste věděli čemu se s odolným telefonem vyhýbat a na co si dávat pozor pro jeho dlouhou životnost. Na úvod trocha těch základních informací po vybalení odolného telefonu důrazně doporučujeme si přečíst uživatelskou příručku, která je s ním dodávána. Nejedná se o žádnou banalitu, protože v příručce se můžete dočíst zajímavé informaci o odolnosti telefonu a omezení, která jsou s odolností daného telefonu spojená.

Na co si dávat pozor při používání odolného telefonu

Displej

Displej odolného telefonu oproti řadě běžných telefonů bývá zpevněn a disponuje zvýšenou odolností použitím již při výrobě tvrzeného skla. Zpravidla sklem Corning Gorilla Glass. Displej je více chráněn proti poškrábání, ale není mechanicky nezničitelný. V případě, že telefon nešťastně při pádu dopadne displejem na ostrý povrch nelze nikdy garantovat, že nedojde k poškození displeje. Velmi doporučujeme používat například v dílně pouzdro na telefon, které chrání i displej telefonu. Z informací, které máme víme, že velmi často dojde k poškození displeje telefonu při sváření a dalších dílenských pracích z „odlétávajícího“ odpadního materiálu při dané činnosti.

 Praskjlý displej telefonu

Slot na SIM karty

Při výměně SIM karty či paměťové karty je velmi důležité si dávat pozor na správné zasunutí slotu a utěsnění. V případě, že by slot nebyl zcela zasunut či byl zasunut nesprávně  zpravidla gumová ochrana na vnitřní straně slotu, která brání vniknutí kapaliny do telefonu by nefungovala správně a při ponoření pod vodu by voda natekla do těla telefonu a došlo by k jeho poškození.

Konektor

Na závěr jsme si schválně nechali konektor telefonu, protože problémy s ním nejsou příliš v povědomí, ale tvoří velkou část potíží s odolným telefonem a též zpravidla z důvodu nepřečtení příručky a nesprávné manipulace s telefonem. U konektoru je důležité rozlišovat zda je vodotěsný sám o sobě či jeho ochranu zajišťuje přídavná gumová krytka. Zpravidla starší modely byly vybaveny krytkou a novější jsou již bez krytky. V případě krytky je důležité správné zasunutí a upevnění gumové krytky pro její správnou funkčnost. Pravidelně je vhodné z důvodu opotřebení častým odnímáním a utěsňováním kontrolovat správné doléhání krytky, zda nedošlo k „vyčvachtání“ či se neodchlipuje, čímž by mohlo dojít k vniknutí vody do telefonu. U vodotěsného konektoru tento problém odpadá, ale naopak má jiné nevýhody. V případě, že konektor je zanesen kovovými částicemi v dílně, jemným pískem na stavbě či dalšími nečistotami může dojít při zasouvání kabelu do konektoru k poškrábání a poškození kontaktů. Doporučujeme při práci v takovém prostředí kontrolovat konektor před zasunutím kabelu.

U vodotěsného konektoru je velmi častým problémem jeho koroze a to z důvodu nevhodného zacházení. V případě, že byl telefon potopen pod vodu ho po tom v žádném případě skrze konektor nenabíjejte, protože dojde ke korodování konektoru a může dojít i ke zkratu vzhledem k tomu, že kontakty na konektoru jsou mokré. Před nabíjením důkladně konektor vysušte například běžným fénem, ale proudící vzduch nesmí být příliš teplý optimální je 40°C. U fénu postačí foukat z vhodné vzdálenosti na nejnižší výkon.

Pozor: Důrazně nedoporučujeme odolný telefon potápět do moře a obecně do slané vody, kterou lze najít často i v rodinných bazénech. Důležité je, aby konektor nepřišel do styku se slanou vodou. Slaná voda způsobuje mnohem rychlejší korodování konektoru a dochází k mírné elektrolýze. Kontakt konektoru se slanou vodou lze snadno odhalit dle specifického zbarvení oxidace do zelena.

Konektor telefonu

Nepřítelem konektoru odolného telefonu je nejen samotné potopení pod vodu, ale i vlhkost. V dnešní době je běžné brát s sebou mobilní telefon například do vany a při koupání si číst články na internetu nebo sledovat videa. Během koupání z důvodu uzavřeného prostoru koupelny a vysoké teploty dochází k vytváření vlhkého prostředí v koupelně, které lze snadno poznat například orosením dlaždic či zamlženým displejem telefonu. I v tomto případě dochází k vytváření kapiček vody na kontaktech konektoru a v žádném případě po opuštění koupelny nezačněte telefon obratem nabíjet. Též dochází ke korodování konektoru, které se zpravidla neprojeví ihned, ale po nějaké době může začíst konektor postupně čím dál více „zlobit“, až přestane zcela přenášet data či telefon nabíjet.

Tip: V případě, že vám telefon spadl do vody či jste ho měli v koupelně a jiném vlhkém prostředí a potřebujete ho nutně hned nabíjet. Doporučujeme využít, pokud váš telefon tuto funkcí disponuje bezdrátové nabíjení.

Přečtěte si také

Oukitel WP15

Recenze výbavy odolného telefonu Oukitel WP15

Odolný telefon Oukitel WP15 lze označit za „krále“ výdrže na jedno nabití, což je jednou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.