Bezdrátové nabíjení podporuje čím dál více odolných telefonů a už neplatí, že odolné telefony s bezdrátovým nabíjením jsou doménou pouze nejdražších modelů. U odolných telefonů má bezdrátové nabíjení podstatně více výhod, nežli u běžných mobilních telefonů. Jaké výhody mají odolné telefony podporující bezdrátové nabíjení? To se dozvíte v tomto článku. Samozřejmě se zaměříme i na nevýhody, protože bezdrátové nabíjení nepřináší pouze výhody a klady oproti drátovému, ale má i velké nevýhody a zápory.
Tip: Jak funguje bezdrátové nabíjení? Byť se na první pohled může mylně zdát, tak bezdrátové nabíjení u telefonů není žádná složitá věda. Velmi zjednodušeně je založeno na dvou cívkách, z nichž jedna je v bezdrátové nabíječce připojené do elektrické sítě a druhá je v telefonu. Následně po položení telefonu na nabíjecí podložku přichází ke slovu elektromagnetická indukce.
Výhody bezdrátového nabíjení
u odolných telefonů
- Při bezdrátovém nabíjení nedochází k opotřebovávání konektoru a krytek. Bezdrátové nabíjení ocení člověk zvláště u odolných telefonů, které mají chráněné konektory gumovou krytkou. Každý, kdo má s odolnými telefony zkušenosti ví, že gumová krytka může představovat celkem problém v případě, že má člověk čerstvě ostříhané nehty a bývá dlouhý zápas s jejím odkrytím pro zastrčení kabelu do konektoru. Další problém je životnost gumové krytky, která se častým odnímáním „vyčvachtá“ a povolí, což vede k nedokonalé těsnosti a možnému vniknutí vody do těla odolného telefonu skrze konektor. U bezdrátového nabíjení není potřeba jakkoliv krytku odnímat. Jednoduše položíte telefon zády na bezdrátovou nabíječku.
- Při bezdrátovém nabíjení nehrozí zkrat a koroze konektoru. Jistě jste četli náš článek na téma: Na co si dát pozor při používání odolného telefonu a víte, že pokud vám spadl telefon do vody a máte voděodolný konektor je nutné ho důkladně vysušit nežli začnete telefon drátově nabíjet, aby nedošlo ke zkratu a korozi konektoru. Pokud, ale potřebujete nutně rychle po potopení telefon dát nabíjet alternativou je právě bezdrátová nabíječka. Telefon důkladně osušíte ručníkem a jednoduše položíte na bezdrátovou nabíječku.
- Univerzální použití. Odolné telefony svou robustní konstrukcí mají „nevýhodu“ v podobě více zapuštěného konektoru, který vyžaduje speciální kabel s prodlouženým konektorem, aby správně spolupracoval. Běžné USB kabely s odolným telefonem nespoluprací, protože se dostatečně hluboko nezasunou. Oproti tomu bezdrátové nabíječky jsou univerzální například založené na technologii bezdrátového nabíjení Qi. Můžete vzít s partnerem/partnerkou na dovolenou pouze jednu bezdrátovou nabíječku, ikdyž máte každý jiný telefon podporující bezdrátové nabíjení.
- Vyšší bezpečnost nabíjení na veřejných místech. Bezdrátové nabíjení zvláště na veřejných místech je mnohem bezpečnější, poněvadž zjednodušeně řečeno „nemusíte nikam strkat kabel“. Například na nádražích, v obchodních centrech, ve veřejných zařízeních. Je bezpečnější nabíjet bezdrátově nežli zasouvat kabel do konektoru v lavičkách, stolech, nabíjecích stojanech, u kterých člověk neví jestli není poškozen (nesprávným používáním, vylitím tekutiny, atd.) či si s ním někdo jakkoliv záměrně nehrál. Další výhodou je, že telefon můžete jednoduše položit na stůl se zabudovanou bezdrátovou nabíjecí podložkou, aniž byste u sebe museli neustále nosit kabel pro drátové nabíjení.
- Reverzní bezdrátové nabíjení. Vybrané odolné telefony (např: Doogee) dokáží reverzní bezdrátové nabíjení, neboli obousměrné bezdrátové nabíjení. Odolný telefon se dokáže bezdrátově nabíjet pomocí bezdrátové nabíječky, ale navíc dokáže být i sám bezdrátovou nabíječkou pro jiné telefony nebo zařízení. Velmi praktické je reverzní nabíjení v kombinaci s nositelnou elektronikou. Například si můžete v případě potřeby odolným telefon bezdrátově nabíjet chytré hodinky.
Nevýhody bezdrátového nabíjení
u odolných telefonů
- Správná poloha je základ a telefon nezvedat z nabíječky. Pro bezdrátové nabíjení je důležité položit telefon na správné místo na nabíječce. V případě, že není telefon správně položen se nebude buďto vůbec nabíjet nebo bude nabíjení velmi zpomalené. Zde je nevýhodou nutnost ležení odolného telefonu na nabíječce po celou dobu nabíjení, což při drátovém nabíjení manévrovací prostor s telefonem při nabíjení udává délka kabelu.
- Nemusí fungovat s obalem/krytem telefonu. V závislosti na modelu bezdrátové nabíječky a především tloušťce a druhu materiálu obalu/krytu telefonu, se nemusí telefon správně nabíjet, pokud je na něm nasazený obal/kryt.
- Vyšší zahřívání. Bezdrátové nabíjení zpravidla více zahřívá baterii odolného i běžného telefonu nežli drátové nabíjení, což může při dlouhodobém používání negativně ovlivnit životnost baterie telefonu. Při bezdrátovém nabíjení se nedoporučuje na telefonu provádět graficky či výpočetně náročné operace, které sami o sobě vedou k zahřívání telefonu kvůli potřebě výkonu. Vzhledem k horšímu odvodu vytvářeného tepla nejen z telefonu, ale i z plochy nabíječky na níž je telefon položen je vhodnější nabíjet telefon bez obalu, který by zahřívání mohl umocnit.
- Bezdrátové nabíjení je pomalejší. Dnešní bezdrátové nabíječky dokáží běžné i odolné telefony nabíjet např s rychlostí 10W, což je solidní rychlost nabíjení např. ve srovnání i s drátovým nabíjením ještě před pár lety, ale oproti současnému drátovému nabíjení je stále značně pomalejší.
Odolné telefony s bezdrátovým nabíjením
Odolné telefony s bezdrátovým nabíjením a kvalitní bezdrátové nabíječky zakoupíte u specialisty na odolné telefony IPATO.cz: