Domů / Drony / Pravidla pro létání s drony

Pravidla pro létání s drony

Před tím, nežli si pořídíte váš první dron či již zakoupený dron vezmete ven na prolétnutí je velmi důležité si nastudovat všechny podmínky a pravidla pro létání s drony, jak se říká laicky neznalost zákona neomlouvá.

Zákon upravující létání s drony

Každý pilot by si měl nastudovat zákon č.49/1997 Sb. o civilním letectví. Není potřeba ho studovat celý, ale pouze pasáž upravující drony a to Doplněk X.

Konkrétní část zákona pro létání s drony Doplněk X: ZDE.

Je rozdíl mezi osobním využití dronu a pro práci?

Ano v případě, že dron bude využíván pro profesionální využití. Například v rámci živnosti pro reklamní létání, natáčení za úplatu je nutné získat licenci od Úřadu pro civilní letectví, bez ohledu na váhu dronu, což je velmi náročná procedura a stojí nemalé peníze a čas. Dále dron pro podnikatelské využívání musí mít pojištění odpovědnosti. Cena se pohybuje dle váhy dronu.

V případě, že dron budete využívat pro osobní použití, tak zde platí pravidlo, že pokud má váš dron hmotnost nad 25Kg je nutné ho registrovat na Úřadě pro civilní letectví. Drony s hmotností pod 25Kg se registrovat nikam nemusí.

Kde je zakázáno létat

  • Prolétávání nad osobou a její natáčení, pokud vám k tomu nedala souhlas.
  • Přísný zákaz je používání dronů v blízkosti letišť a bezletových zónách. V případě letiště se jedná o prostor 5,5km od letiště platí pro drony nad 0,91Kg. V případě, že vlastníte dron do hmotnosti/včetně 0,91Kg můžete se svým dronem létat i v tomto prostoru za určitých pravidel. Maximální výška, kterou můžete s dronem letět je 100m nad zemí. Samozřejmě v dostatečné vzdálenosti od letové plochy.

Jaké udržovat vzdálenosti

Dron se nesmí

  • Přiblížit k jiné osobě za vzletu ani přistání na vzdálenost kratší 50 m.
  • Přiblížit během letu k osobě, prostředku či stavbě, které nejsou součástí předmětného provozu na vzdálenost menší 100m.
  • Přiblížit k hustě osídlenému místu na vzdálenost menší než 150m.

*Udávaná vzdálenost je horizontální. Údaje o vzdálenostech jsou čerpány z DOPLNĚK X – BEZPILOTNÍ SYSTÉMY. Údaje se mohou měnit v závislosti na změnách legislativy, proto je vždy vhodné najít aktuální verzi leteckého předpisu L2 – Pravidla létání v Doplňku X a z ní údaje čerpat.

S dronem na dovolenou

V případě, že chcete vzít váš dron na dovolenou s úmyslem například natáčet tamní památky či přírodu, vždy si důkladně zjistěte místní zákony ohledně leteckého provozu s drony a jaká místa jsou zakázaná. Mohou vám hrozit nemalé finanční postihy a v nejhorším případě i vězení.

Dron

Přečtěte si také

JJRC drony

Nejlevnější drony s kamerou ovládané telefonem

Drony již delší dobu nepatří mezi elektroniku s cenovým stropem v řádů tisíců korun. Možná …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.