Domů / Odolné telefony / Jak poznat odolný telefon

Jak poznat odolný telefon

V dnešní době by se daly nazvat takřka všechny nové vlajkové lodě výrobců, jako odolné telefony. Zpravidla jsou vodě odolné do určité hloubky po určitou dobu, či prachu odolné. Jak se v tom, ale vyznat? Jaký telefon je opravdu odolný po všech stránkách? To se pokusím objasnit v tomto článku. Samotná odolnost spočívá v ochraně, neboli nepoškození a neponičení telefonu prachovými částicemi, předměty na displeji, či kapalinou, nebo vibracemi, teplotními výkyvy a pády z výšky.

Některé odolné telefony lze poznat na první pohled a dotyk rukou. Mají masivní kovou konstrukci a jsou zpravidla těžší nežli běžné telefony. Na druhou stranu už je segment odolných telefonů, které vzhledem vypadají, jako běžné telefony.

Jak se měří odolnost?

Odolnost se měří takzvanou ingress protection stupnicí. Spíše jí znáte pod zkratkou IP za kterou následují dvě čísla.  První číslo může nabývat hodnot 0-6, přičemž hodnota NULA značí nulovou odolnost vůči poškrábání displeje a vniknutí prachu/prachových částic do telefonu. Oproti tomu číslo 6 vyjadřuje naprostou odolnost proti prachu a poškrábání displeje takřka jakýmkoliv předmětem.

Druhé číslo značí odolnost vůči vniknutí kapaliny, nejčastěji vody. Zde může hodnota nabývat čísel 0-8.  Nula znamená zase zcela bez ochrany, při spadnutí telefonu do vody se zničí.  Dále je to odstupňované odolnost proti padající vodě, stříkající, atd. To nás nemusí nyní zajímat. Odolné telefony mají nejčastěji hodnotu 7, která udává potopení do hloubky až 1,2m po dobu maximálně 30minut. Nejkvalitnější a nejdražší odolné telefony mají hodnotu 8, která jim umožňuje potápění  bez omezení doby.

Poznámka: Nejlepší odolné telefony dosahují IP68.

Co patří mezi odolnost telefonu

  • Vodě odolnost
  • Prachu odolnost
  • Odolnost proti poničení displeje
  • Odolnost proti extrémním teplotním výkyvům
  • Odolnost proti vibracím
  • Odolnost proti pádům z výšky

Přečtěte si také

DOOGEE S59

Recenze výbavy odolného telefonu DOOGEE S59

DOOGEE S59 je cenově dostupný odolný telefon (s cenou pod 4000 Kč), který ocení především …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.