Domů / Odolné telefony / Jaký vybrat odolný telefon?

Jaký vybrat odolný telefon?

V poslední době se na trhu v České republice objevuje stále více zástupců segmentu odolných telefonů, více či méně zdařilých, od známých či neznámých značek. U těchto telefonů bývá cena zřídka kdy věrohodný ukazatel. Už dávno neplatí, že čínské telefony se rozpadnou už při cestě z Číny do ČR. Troufnu si tvrdit, že zažíváme nástup čínských značek, které nabízí zpravidla stejné kvality, jako prvotní protagonisté odolných telefonů (Caterpillar), byla by škoda se jim vyhýbat, jen kvůli zemi původu, protože zpravidla většina značek z USA, či Evropy si stejně nechává vyrábět telefony v čínských závodech, hned vedle pravých čínských výrobců, či přímo ve stejné továrně. To byla trocha „osvěty“ na úvod. Tento článek se vám bude snažit pomoci s výběrem odolného telefonu, podle parametrů.

Výběr odolného telefonu podle systému

Odolné telefony se dělají ve dvou provedení, takzvané „hloupé“, neboli bez chytrého operačního systému. Říkat, že tyto telefony nemají žádný operační systém by byla chyba, oni ho mají, ale jedná se funkce kalendář, volání, sms, atd. Oproti tomu jsou chytré odolné telefony s mobilní operačními systémy (Android, Windows Phone/ Windows 10 Mobile). Tyto telefony nabízejí mnohonásobně více funkcí. Cenově je velký rozdíl mezi nimi. Hloupý klasický odolný telefon stojí většinou o 40% méně, nežli chytrý s operačním systémem. Důvod rozdílnosti ceny, je ve výbavě. Klasický telefon nepotřebuje tolik výkonný hardware a zpravidla uživatelé těchto telefonů nevyžadují ani kvalitní fotoaparát.

Výběr odolného telefonu podle výkonu

Některé dnešní odolné telefony dosahují výkonu, jako vlajkové lodě Samsungu, HTC, či Apple. Jiné jsou na tom o poznání hůře. Operační systém Android na kterém 95% odolných telefonů běží je hardwarově celkem náročný a především časem, kdy se užíváním zahlcuje a může se začít zasekávat. Je důležité mít dostatečně výkonný procesor, kvalitní grafický čip a především dostatečnou kapacitu operační paměti. Operační paměť bývá achillovou patou levnějších modelů, kde se nízká cena projevuje právě na malé kapacitě operační paměti. Doporučuji vybírat odolné telefony s operačním systémem Android od 2GB RAM.

Výběr odolného telefonu podle odolnosti

Další důležitý aspekt, kvůli kterému si kupujete odolný telefon je jeho odolnost. Existuje několik úrovní odolnosti a různých měřítek. V zásadě by měl být odolný telefon být schopen bez újmy přežít pád nejméně z 1 metru. Displej telefonu by měl mít ochranu proti poškrábání, či prasknutí. Voděodolnost je samozřejmostí, ale záleží jaké úrovně. Základem je certifikace IP 67, která deklaruje, že telefon vydrží ve vodě až 30 minut v maximální hloubce 1m. Kvalitnější odolné telefony zvládnou být pod hladinou i hodiny a nevadí jim ani slaná voda. Většina vodě odolných telefonů jsou zároveň prachu odolné. Pro nejnáročnější uživatele jsou odolné telefony vyrobené pro extrémní teplotní podmínky. Vydrží fungovat v extrémních vedrech Saharské pouště, či polární zimy.

 Tip: Pokud si chcete ověřit odolnost telefonu v praxi nejsnadnější řešení je  napsat jeho jméno do Youtube a přidat slovo „test“, či „crash test“.

Závěr

Nevybírejte odolný telefon podle značky, ale podle parametrů, výkonnosti a odolnosti. Běžně naleznete odolný telefon čínského původu se stejným výkonem a parametry, jako o polovinu dražšího konkurenta od tradiční značky. Tento fakt si můžete sami ověřit v internetovém obchodu IPATO.cz, který nabízí jak netradiční čínské značky, tak tradiční.

Přečtěte si také

DOOGEE S59

Recenze výbavy odolného telefonu DOOGEE S59

DOOGEE S59 je cenově dostupný odolný telefon (s cenou pod 4000 Kč), který ocení především …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.