Domů / Návody / Vhodná paměťová karta do telefonu k Vánocům

Vhodná paměťová karta do telefonu k Vánocům

Při otázce, čeho je v telefonech podle uživatelů málo bude první odpovědí mAh baterie a hned za ní bude následovat paměti (interní i operační). Baterii v telefonu jen tak nezvětšíte a operační paměť též. Oproti tomu paměť telefonu pro uživatelská data lze u většiny telefonů navýšit velmi snadnou „operací“ v podobě zasunutí externí paměťové karty. Paměťová karta může být s ohledem na blížící se Vánoce ideálním dárkem pro mnoho majitelů telefonů. Zvláště s neustále se zlepšující kvalitou fotoaparátu a rozlišení natáčeného videa a s tím spojené čím dál větší nároky na kapacitu.

Vhodné paměťové karty do telefonu k Vánocům

Na trhu jsou dostupné stovky různých paměťových karet od desítek výrobců. V tomto článku se zaměříme především na ty méně známé, které mají ale velmi dobrý poměr cena/kapacita a rychlost. Při výběru paměťové karty do telefonu by neměly hrát roli pouze parametry jako je kapacita paměťové karty a její cena. Velmi důležitá v případě mobilních telefonů je rychlost paměťové karty, zvláště pokud na ni budete přesouvat i nějaké aplikace. Pomalá paměťová karta může nejen zpomalovat načítání aplikací, které jsou na ni uložené, ale i ukládání fotografií, videí a jejich načítání. V případě velmi kvalitního videa může dojít při jeho přehrávání k sekání, poněvadž karta ho nebude stíhat dostatečně rychle načítat.

Poznámka: Víte, proč výrobci paměťových úložišť udávají jinou kapacitu, nežli je reálně použitelná v zařízení? Proč, například u prodávaného 250GB SSD disku je v počítači vidět pouze 231GB? Je to dáno rozdílnou soustavou jednotek. Z technického hlediska výpočetní technika, je založena na dvojkové soustavě s jednotkami GiB, MiB. 1GiB=1024MiB. Pravděpodobně pro zjednodušení výrobci paměťových médií přišli s jednotkami GB,MB atd., který se dělí tisícem. 1GB=1000MB. Z této příčiny vzniká ona rozdílná prodávaná a v zařízení reálná kapacita.

Vhodná rychlost paměťové karty

Není potřeba pořizovat do každého telefonu nejrychlejší paměťové karty, které jsou dostupné na trhu a stojí značné finanční prostředky. Vždy závisí na parametrech daného telefonu a jeho možnostech. Pro mobilní telefony s nahráváním videa ve FullHD kvalitě bohatě postačuje paměťová karta třídy (Class) 10.  V případě, že váš telefon zvládá natáčet 4K video s 60fps je potřeba vybrat rychlejší paměťovou kartu s označením U3 (UHS Speed Class 3).

Vhodná kapacita paměťové karty

Osobně doporučujeme vždy vybírat tu s největší podporovanou kapacitou telefonem s ohledem na narůstající datové požadavky aplikací.  Zcela bez problémů dokáže Instagram, Messenger a další aplikace zabírat každá přes 1GB kapacity telefonu. Při výběru kapacity je nutné zjistit, jakou podporuje váš telefon.  Zpravidla se to dozvíte na stránkách prodejce v tabulkách parametrů u nabízeného telefonu, pokud by nebylo uvedeno konkrétní číslo, ale informace že podporuje:

  • microSD karty = telefon podporuje paměťové karty do maximální kapacity 2GB
  • microSDHC karty = telefon podporuje paměťové karty do maximální kapacity 32GB
  • microSDXC karty = telefon podporuje paměťové karty do maximální kapacity 2TB

Důležité: informaci je vhodné vždy pro jistotu ověřit, někteří výrobci kapacitu omezují například na 128GB nebo 256GB, i když telefon podporuje microSDXC.

Jakou paměťovou kartu s Class. 10

Velmi dobrý poměr cena/rychlost a kapacita mají paměťové karty od poměrně u nás neznámého výrobce KINGSTICK, které splňují rychlostní požadavky Class 10 a jsou ideální pro většinu mobilních telefonů s ohledem na stále nejrozšířenější kvalitu nahrávání videa na telefonech FullHD.

Přečtěte si také

Aplikace vánoční zvoneček

Mobilní aplikace s vánočním zvonečkem

Vybrali jsme pro vás dvě zajímavé aplikace z oficiálního obchodu s aplikacemi Google Play pro …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.